Bölgesel Zayıflama Nedir?

0
384

Diyet Yaparak Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü?

Diyet yaparak bölgesel zayıflama maalesef mümkün değil. Tek bir bölge sıradan bir diyetle zayıflamaz. Diyet ve egzersiz yapıyorsanız vücudun her bölgesindeki yağlar eşit oranda gider. Zayıflama ilaçları, fitness, çeşitli aletler, diyet programları ve neredeyse tüm zayıflama sektörünün anavatanı olan ABD’de pek çok saygın gazete bunun mümkün olup olmadığını beslenme uzmanlarına, doktorlara danışıyor ve hep aynı cevap geliyor “diyetle veya egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey yok”

Peki neden diyet yaparak bölgesel zayıflama neden mümkün değil?
-Hepimiz kilo vermek için gıdalardan aldığımız enerjinin harcadığımız enerjiden az olması gerektiğini biliyoruz. Bunu uzun süre devam ettirebilirsek vücudumuz aradaki enerji farkını tamamlamak için lipaz adı verilen enzimi salgılayarak yağ depolarını kullanmaya başlar.
-Enzimler tüm vücuda yayılarak her bölgeden yağ hücrelerini enerjiye dönüştürür. Yani yağın azalmasına bağlı kilo kaybı vücut genelinde yaşanır.

Bölgesel incelme
için yoğunlaşan egzersiz programlarının bir etkisi yoktur. Çünkü kaslar yağ hücreleri ile birleşik değildir. Örneğin mekik çekmek karın kaslarının gelişmesini sağlayabilir ancak kasları kaplayan yağ tabakasının incelmesine bir etkisi yoktur. Yani egzersiz kasların gelişmesini sağlar yağların erimesiyle bir ilgisi yoktur.

Yıllar önce Danimarkalı araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma egzersizle bölgesel zayıflama konusunu tekrar gündeme getirmişti. Bu çalışmaya göre vücudun belli bir bölgesine yoğunlaşan egzersiz programları o bölgeden daha fazla yağ kaybedilmesini sağlıyordu. Bunun nedeni olarak o bölgedeki kasların ısındıkça üzerini kaplayan yağ tabakasını ısıttığı ve yağlara doğru olan kan akışını arttırması gösterildi.
Kan akışı arttıkça yağın enerjiye dönüştürülmesinde kullanılan hormonların sayısı da artıyordu ve böylelikle istenilen bölgeden yağ yakmak mümkün hale gelebiliyordu. Ancak araştırma sonucunda ilgi çeken nokta düzenli bölgesel egzersiz yapanlarla yapmayanlar arasında sadece 2 miligramlık bir fark oluşması. 1 gram yağ 1000 miligram yağa eşit olduğuna göre 1000’de 2 gibi çok, çok küçük bir fark oluyor. Üstelik bu egzersizlerin uzun süre devam ettirilmesinin bölgesel incelmeyi sağlayacağı kesin değil.

Bölgesel Zayıflama Merkezleri İşe Yarıyor Mu?

Bölgesel zayıflama merkezlerinde bulunan cihazların ana hedefi belirli bir bölgede yağ hücrelerinin sayısının azaltılmasını sağlamaktır. Bu cihazlar genellikle lazer veya radyo frekansları kullanarak çalışır. Örneğin kalça ya da göbek bölgesinde bulunan yağlara uygulanarak bu yağların parçalanıp vücuttan atılması hedeflenir.
Bölgesel zayıflama cihazlarının etkisi konusunda net bir bilgi yok. Bu yüzden bu alanda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı oldukça az olduğu için işe yarayıp yaramadığı konusunda net bir şey söylemek pek mümkün değil.
Bu tip cihazların aşırı kilolularda etkili olmadığını, cihazın bölgesel incelme sağlaması için kişinin sabit bir kilosunun olması ve düzenli olarak egzersiz yapması gerektiğini yazan bazı doktorlar var. Çeşitli markaların farklı bölgesel zayıflama cihazlarını kullananların yazdığı yorumlar ise “hiç işe yaramadı”dan “gerçekten istediğim bölgeyi zayıflattı”ya kadar değişiyor.

Diyetle İşe Yaramadı. Peki Bölgesel Zayıflama Nasıl Olur?

Bölgesel zayıflama nasıl olur sorusunun cevabı nettir.
Bunun için gereken gıdalardan aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olması (bu cümleye dikkat edelim) ve düzenli olarak egzersiz yapmanızdır. İdeal kilonuza yaklaştıkça ve vücut enerji için diğer bölgelerde ihtiyaç duyduğu kadar yağ bulamayınca bölgesel olarak zayıflamak istediğiniz kalça veya göbek bölgesindeki yağlara yönelecektir.

Beslenmenize dikkat ederseniz ve egzersiz programınızı aksatmazsanız bu yağlardan eninde sonunda kurtulursunuz. Ancak bu yağlar gidene kadar diyetinize bağlı kalmanızı sağlayan iradeyi korumak kolay bir iş değil. Bunun için kendinizi motive edin. Aşırı kiloluysanız mutlaka doktor kontrolünde hareket edin. Ama iyi bir doktor bulmak kolay olmayacak. Çünkü çoğu diyetisyen doktor bu işin sadece ticari boyutunda. Size verdiği diyet listesi sadece pratikte hazırlanmış sizin gibi bir çok hastaya verilen listenin aynısı. Yani siz özel ilgi beklerken bu hiçte mümkün olmuyor. İşini doğru yapanlarda var tabii ki. Araştırıp bulmalısınız.
Ara ara diyetinizi bozabilir veya egzersiz programınızı aksatabilirsiniz. Fakat inatçı olup tamamen vazgeçmezseniz bu bölgeleri de eritmenin mümkün olduğunu göreceksiniz.

Bölgesel Zayıflama Basen, Bel, Karın Eritme Nasıl Olur?

Bölgesel Zayıflama basen, bel, karın eritme 
vücudumuzda biriken yağları eritirsek mümkün olacaktır.
Vücudumuzda 3 farklı yağ tabakası vardır. Bunlardan ilki derimizin hemen altında biriken yağlar. Biz bunlara ‘Deri Altı Yağları’ olarak adlandırırız ve kemerinizin üstünden sarkan yağlar işte bunlardır. İkinci tabaka ise vücudumuzun tam içinde organlarımızın çevresine ve karın kaslarımızın altına yerleşen yağlardır. ‘İç Organ Yağları’ olarak adlandırılan bu tabakalar, çoğu türk erkeğinin büyük karnının oluşmasını sağlayan yağlardır. Bu yağları elinizle hissedemezsiniz. Son olarak kaslarımızın içi ve çevresinde bulunan yağlar vardır. Bunlar da ‘Kas İçi Yağ’ olarak adlandırılır.
Bu 3 farklı yağ tabakasından en kalıcı olanı, deri altı yağlarıdır. Bayanların deri altı yağları, erkeklerin deri altı yağlarına göre daha kalıcıdır ve yakılması çok daha zordur. Bayanlardaki deri altı yağlarının da en kalıcı ve yakılması zor olanı ise vücudun alt bölgesinde, kalça ve basen bölgesinde birikenlerdir. Erkeklerde yakılması en zor yağlar ise alt mide kaslarının hemen üstündeki deri altı yağlarıdır.

Deri altı yağları, iç organ yağlarından daha kalıcıdır.
Deri altı yağlarının daha kalıcı olmasının sebebi insüline daha duyarlı olması ve kandan daha az beslenmesi olarak açıklanabilir.
Kalıcı yağları eritmede sıradan diyetlerin hiçbirisi bir işe yaramaz. Hatta diyet kalıcı yağları daha da kalıcı hale getirecektir. Sıradan, az ye çok spor yap tarzı bir diyete başladığınızda, kalıcı yağlarınızın üstüne daha da yağ ekleyeceksiniz.
Bölgesel yağlardan tamamen kurtulmak mı istiyorsunuz? İlk işiniz, az ye çok egzersiz yap diyetlerinden hızlıca uzaklaşmak olmalıdır!

Bölgesel Kilo Vermek İstiyorsanız Ne Yapmalısınız?

Bölgesel kilo vermek istiyorsanız;

  1. Sıradan Diyetlerden Vazgeçin.

Az yemek çok egzersiz mantığını bırakın. Az ye az egzersiz, çok ye çok egzersiz mantığıyla hareket edin. Yağlarla başa çıkmak için iki şeye ihtiyacınız var;
-Negatif kalori ve
-Hormonel denge.
Sıradan diyetlerdeki az yemek çok egzersiz planı size günlük negatif kalori için yardımcı olurken metabolik dengenizi alt üst eder, kısa bir süreden sonra kilo vermenizi durdurur ve devamında çok yemek az egzersiz planına sizi zorunlu tutar.

2. Diyet Döngünüzü Kontrol Edin

Diyetiniz hep tek düzende gitmesin. Bazı periyotlarda az yemek az egzersiz ile ilerleyin, sonra çok yemek çok egzersiz ile devam edin. Diyet döngüsünü sağlayarak kaslarınızı daha hızlı büyütürken daha çok yağ yakarsınız.
Diyetinizi döngü içinde yapmanız işte bu nedenden ötürü çok önemlidir. Çok basit, bazı günler veya bazı haftalar az yemek az egzersiz planına uyun, diğer zamanlarda ise çok yemek çok egzersiz planına uyun. İşte bu kadar basit. Örneğin hafta sonu çok yediniz çok egzersiz yaparken, hafta içi 5 gün az yemek az egzersiz düzenini uygulayabilirsiniz. Yada birkaç hafta biri, sonra birkaç hafta diğeri.. Siz nasıl uygun görürseniz.

  1. Bölgesel Kilo Vermek İçin Hedef Bölgenizi Belirleyin

Artık genel yağ yakımını arttırmayı başardığınıza göre, şimdiki hedefimiz bölgesel kilo vermek ve kalıcı yağları yakmak! 2 madde içinde incelemek gerekirse
1) Bayanların alt vücut bölgesi;
Bayanların Alt Vücut Bölgesi Kalça, Basen, Bacak Eritmek İçin;

Az yemek az egzersiz planına göre günde 3 öğün yemek yemelisiniz ve haftada 3 gün kardiyo egzersiz yaparken 2 gün ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Günde yarım saatinizi de yürüyüşe ayırmanızı öneriyoruz.

Çok yemek çok egzersiz planını uyguladığınız hafta yine günde 3 öğün yemek yerken, porsiyonlarınızı büyütebilirsiniz ama yapacağınız haftalık egzersizi 3 gün ağırlık, 2 gün crossfit (genel güç ve kondisyona dayanan bir spor türüdür. Yüzlerce farklı crossfit egzersizi vardır. Bu egzersizler tüm vücudu çalıştırmaya yöneliktir. Crossfite başlarken yapmanız gereken hareketler squat, şınav, barfiks, koşu ve kürek çekme hareketleridir.) 2 gün normal kardiyo yaparken ve günde 1 saat yürüyüş olarak planlamalısınız.

Az ye az egzersiz planını adet döneminizin ardındaki 2 hafta uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu dönemde sert egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız.
Protein tozu ile kullanacaksanız günde 2 öğününüzde 30-40g protein tozu alabilirsiniz. (Protein tozu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Size özel alerjik bir durum olabilir)

2) Bayan ve bayların bel bölgesi;
Bayan ve bayların bel bölgesi iki sorunlu bölgedir.
Bayanlarda bel yağlanması genelde stres kaynaklıdır. Bel bölgesinde yağlanma olan bayanlar çok yüksek ihtimalle strese daha duyarlıdır. Yani; bayanların karın yağları yemek ve egzersizden çok, stres kaynaklıdır. Az yemek az egzersiz planını bayan bel yağlanması için daha çok öneriyoruz çünkü bu plan sizi daha az strese sokar ve daha rahat bir yaşama yönlendirir.

Erkek karın yağlanması içinde hem az ye az egzersiz hem de çok ye çok egzersiz planı işe yarayacaktır.

Erkeklerde bel yağlanmasının önüne geçmenin tek şartı var, o da ağırlık çalışmasıdır. Bel bölgesinde yağlanma olan erkekler, diyetle günlük negatif kalori hedefinin tuttururken, yapacakları ağırlık çalışması ile de testesteron, kortizol ve insülin seviyelerini dengeleyeceklerdir.

Yorum yap

Please enter your comment!
Please enter your name here