Yoğurt Nasıl Mayalanır?

0
492

Yoğurt çok faydalı bir protein kaynağıdır. Özellikle evde yapılmış doğal olarak tüketilen daha da faydalıdır. Bundan bir kaç yıl önce ve daha da eski zamanlarda açıkta satılan sütler konusunda çok tartışma ve haber çıktı. Yani bu sütlerin kullanılmasının doğru olmadığını zararlı olduğunu yazıp çizenler oldu. Şimdiyse kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın diyenler türedi. Ne dedikleri belli değil. Ama benim tek bildiğim bir şeyin özellikle yiyeceklerin hazırı makbul değildir 😉 Yani marketlerde satılan ambalajlı son tüketim tarihi aylar, seneler süren pastörize edilmiş diyerek satılan kalsiyum tozu basılmış o sütler ne kadar sağlıklı sizce? Güvenerek alabilirsiniz fakat yediklerimizin maddi manevi zararı ya da yararı olduğunu unutmayalım.
Yoğurt yapımı gözünüzde büyütecek kadar zor bir olay değil. Yani markete gidip almak daha zor kalır yanında o kadar diyorum 🙂 Sizin emeğinizle sofraya konulan sağlıklı bir besini tüketmek mutluluk verici değil mi? En başta çocuklarınızın gelişimi için birçok faydası bulunan bu besinleri evinizden eksik etmemelisiniz. Bunun için size en önemli tavsiyemiz güvendiğiniz temiz bir süt satıcısı bulmanız. Eğer bulamadıysanız, imkanınız yoksa o zaman mecbur olarak marketlerde satılan “günlük süt”leri tercih etmelisiniz. Bakın mutlaka günlük süt olmalı, yine tabi ki güvendiğiniz markaları satın alın. Günlük süt dememin sebebi, diğer paket sütlerin raf ömrü uzun olsun diye yapılan işlemlerden bu sütlerin geçmemiş olması. Pastörize ediliyor tabi ki ama ömürleri uzun olsun diye kimyasal işlemlerden geçirmiyorlar. Ayrıca paket sütten yoğurt mayalanmaz.

Peki yoğurt nasıl yapılır? Öncelikle süt satın almalısınız. 2 litre sütten 1 kilo yoğurt çıkar. Bu kuralı baz alarak kaç kilo yoğurt yapmak istiyorsanız o kadar litre süt satın almalısınız.
Sütü temiz bir tencereye aktararak önce harlı ateşte, soğuğu kırılınca altını en kısık dereceye getirin. Kısık ateşte kaynatın. Püf noktası: Sütü kaynatırken bir kepçeyle sütü havalandırın. Yani karıştırırken kepçe yardımıyla sütü aşağıdan yukarı sürekli kaldırıp indirin. Resimde ki gibi.

sut-kaynatma
Sütü havalandırma işlemi.

Bu şekilde yaparak yoğurdun daha kaymaklı olmasını sağlarsınız. Devamlı bu şekilde yapın. Sütü dibine tutturmayın, taşırmayın. Bu yüzden kaynamaya başladığını anladığınızdan itibaren yanından ayrılmayın ve karıştırıp havalandırın.
Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve ılımasını bekleyin. Sütün elinizi değecek kadar sıcaklığa ulaşmasını bekleyin. 42-45 derecede mayalama işlemi gerçekleşir. Yani sıcaklık ölçer aletiniz varsa sütün ısısını bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yoğurt nasıl mayalanır?

Süt aşırı sıcak olmayacak, ama tamamen de ılımayacak. Bu ayarlamaya dikkat etmelisiniz. Yoğurt nasıl mayalanır bilmiyorsanız bu paragrafı çok iyi anlayarak okuyun. Öncelikle mayaya ihtiyacımız var yani ev yapımı yoğurt. Market yoğurtlarını maya olarak kullanmayın. Çünkü zaten organik bir şey yapmaya çalışıyoruz doğal olmayan bir şey katmayalım, hem de siz bu şekilde mayanızı kendiniz üretirsiniz. Her mayalanan yoğurttan ayırıp kaynattığınız sütle kullanabilirsiniz. Ev yapımı yoğurdunuz yoksa tereyağı kullanabilirsiniz.  Tereyağı o kadar güzel bir lezzet veriyor ki, eğer mayanız yoksa yoğurdu bu şekilde yapın.
Yoğurdu kavanozda, her hangi bir cam kapta, tencerede vs istediğiniz kapta yapabilirsiniz. Sütü kavanozlara ya da her hangi bir kaba aktarın. Her kabın içerisine bir yemek kaşığı ev yoğurdu ya da 1 yemek kaşığı tereyağı koyup dağılana kadar karıştırın kapaklarını kapatın.
Kapların üzerini örtün ve 1 gece bekleyin. Yoğurdunuz hazır.

Yoğurt mayalamanın püf noktaları

-Süt ne kaynar olmalı ne de çok ılık. Serçe parmağınızı sütün içine batırın yakmayacak derecede sıcaklığa ulaşmışsa tamamdır.
-Mayayı soğuk olarak sütün içine katmayın, biraz sütle maya olarak kullanacağınız yoğurdu ısıtın öyle kullanın.
-5 litre süte 1 küçük çorba kasesi yoğurt yeterlidir. Pay edeceksiniz her kaba 1,5 yemek kaşığı maya katın.
-Yazın yoğurt yapacaksanız üzerini çok az örtün ki yoğurt sulanıp ekşimesin
-Kışın üzerini daha sıkı sarın.
-Her yeni yoğurda başladığınızda kullanacağınız kadar mayayı bir kaba alıp derin dondurucuya koyun bu şekilde mayanız tatlı olur. Yoğurt mayalamadan önce çözülmesi için buzluktan, bir kaç saat önce çıkarın.
-Sütü mayalamadan önce üzerinde ki kaymağı alıp kahvaltı da tüketebilirsiniz.
-Eğer yağlı süt kullanırsanız,yoğurdunuz daha iyi tutar.
-Koyun,keçi gibi küçük baş hayvanların sütünden yapılan yoğurt sert olur.
-Eğer inek çok fazla yeşillik veya süt artıran yem yemişse yoğurdu cıvık olur.
-Paket sütlerle mayalanan yoğurt tutmuyor. Denemeyin derim.
-Mayalamada kullanacağınız yoğurt mayası yine ev yoğurdundan olmalı ki daha kolay tutsun.

 

Yorum yap

Please enter your comment!
Please enter your name here